Przyczyny, objawy i leczenie zakrzepicy

Zakrzepica żylna to ciężka przypadłość zdrowotna. W skrajnych przypadkach może prowadzić do zatoru płuc, a w konsekwencji nawet do śmierci.. Co roku, jak wynika ze statystyk medycznych odnotowuje się około 60 tysięcy przypadków zachorowań, co jest wynikiem bardzo niepokojącym. Choroba ta, której medyczna nazwa brzmi zakrzepica żylna kończyn dolnym, spowodowana jest zaburzeniami w układzie krążenia. Krew nie przepływa prawidłowo przez żyły, dochodzi do zjawiska, którym jest krzepniecie krwi i powstania zakrzepów w żyłach.
Objawy choroby
Niestety bardzo często zakrzepica występuje bezobjawowo, a jej symptomy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Występuję podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie jak i uczucie duszności. Zazwyczaj pojawia się również zaczerwienieni skóry i jej napięcie jak i ból przy chodzeniu. Pojawienie się tych symptomów jest znakiem, że należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Co sprzyja zakrzepicy?
Zakrzepica może stać się problemem każdego, jednak do czynników, które sprzyjają jej powstawaniu należą:
Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej (np. na skutek operacji lub unieruchomienia nogi w gipsie);
- Ciąża i połóg
- Zakażenie organizmu

Ponadto zakrzepica bardzo często występuje jako konsekwencja innych chorób i dolegliwości. Najczęściej występuje jako powikłanie w następujących grupach ryzyka:
- Obciążenia genetyczne, problemy z krzepliwością krwi oraz żylaki
- Choroby nowotworowe, w których występuje guz zwiększający krzepliwość krwi
- Choroby serca

Ostrożność powinni również zachować osoby podróżujące, które przez wiele godzin muszą przyjmować wymuszoną pozycję ciała. Schorzeniu temu sprzyja również otyłość, zbyt ciasna odzież, skłonność do używek, dieta bogata w węglowodany jak również zakładanie nogi na nogę.
Dlatego tak ważne jest zadbanie o ruch, szczególnie mięśni łydek, który wypompowuje krew z żył. Rozwiązaniem są również specjalne podkolanówki oraz odpowiednia dieta.
Leczenie zakrzepicy
Lekarz diagnozując zakrzepicę żylną korzysta z USG z podwójnym obrazowaniem oraz wbudowaną funkcją oceny przepływu krwi, tzw. Doppler. Pomocą w diagnozowaniu choroby służą również badania stopnia krzepliwości krwi.
Po zdiagnozowaniu zakrzepicy konieczne jest rozpoczęcie natychmiastowego leczenia, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom. Leczenie zakrzepicy polega przede wszystkim na podawaniu heparyny w zastrzykach, które zazwyczaj aplikowane są w w fałdy skórne na brzuchu. Czasem stosuje się farmakoterapię doustną.

Cały proces leczenia, w przypadku, gdy choroba nie jest zaawansowana trwa trzy miesiące i musi być cały czas monitorowany przez lekarza. W sytuacji, gdy przebieg choroby jest bardziej zaawansowany rozwiązaniem może być zabieg chirurgiczny , w czasie którego do środka żył wprowadza się filtr, który ma za zadanie wychwycenie oderwanych części zakrzepu

Leczenie jest na bieżąco monitorowane przez lekarza. Jeśli wcześniej pacjent nie zmagał się z zakrzepicą, terapia zwykle trwa trzy miesiące. W cięższych przypadkach przeprowadza się operację – do wnętrza żyły wprowadzany jest specjalny filtr, którego zadaniem jest wychwycenie oderwanych części zakrzepu.

1 komentarz:

  1. Gdy tylko zauważymy kilka niepokojących objawów, warto wykonać badanie zakrzepicy, by tę opcję wykluczyć (bądź niestety potwierdzić) i rozpocząć odpowiednie leczenie.

    OdpowiedzUsuń